Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lomi Lomi Nui: Dotyk miękką łapą zadowolonego kota

Izabela Krzewska
Masażystka wykonuje przedramionami szereg delikatnych ruchów i ucisków.
Masażystka wykonuje przedramionami szereg delikatnych ruchów i ucisków. Ośrodek „Dobre Terapie” w Białymstoku
Ojczyzną masażu Lomi Lomi Nui są Hawaje. Masaż połączony z tańcem i relaksującą muzyką, stanowiła kiedyś część rytuału szamanów Kahuni.

Dawna tradycja

Dawna tradycja

W dawnych czasach masaż wykonywali Kahuni - starożytni strażnicy wiedzy tajemnej i systemu uzdrawiania. Hawajscy szamani łączyli masaż ze świętym tańcem, który wykonywali wokół kamiennego ołtarza, stąd nazywano go masażem świątynnym. . Kahuni wykonywali go przez wiele godzin a czasami nawet wiele dni, przy akompaniamencie wielogłosowych uzdrawiających pieśni.

Tłumacząc dosłownie "lomi" oznacza uciskanie, ugniatanie, a także dotyk aksamitna łapą zadowolonego kota. Podczas masażu klientkom zdarza się głęboko zrelaksować, zasnąć, a nawet... popłakać.

- Lomi Lomi Nui jest całościowym masażem w prawdziwym tego słowa znaczeniu - twierdzi Iwona Sawoń, masażystka z Ośrodka Terapii Manualnych "Dobre Terapie" w Białymstoku. - Jego celem jest nie tylko rozluźnienie naprężonych mięśni, lecz praca nad całym człowiekiem poprzez usuwanie napięć lub blokad w jego wnętrzu.

Lepszy niż psychoanalityk
Lomi Lomi Nui w naturalny i łagodny sposób leczy psychikę pacjenta, gdyż masaż ten odbywa się nie tylko na ciele fizycznym człowieka, a także na otaczających go ciałach energetycznych.

- W wyniku różnych stresów oraz traum negatywna informacja zostaje zapisana w mięśniach, w systemie wiązadeł i powięzi, a przede wszystkim w układzie nerwowym - tłumaczy masażystka. - Przy masażu Lomi Lomi Nui dochodzi do jej uwolnienia.

Dzięki niemu można odblokować stłumione emocje, rozpuścić napięcia w ciele a przede wszystkim pobudzić uzdrawiające siły naszego organizmu, aby w naturalny sposób pomogły wrócić nam do stanu równowagi, w życiu osobistym i zawodowym.

Zaczynamy od głowy
Zabieg rozpoczyna się od głowy, a więc zgodnie z przebiegiem energii. W klasycznym masażu - od serca. Masaże polinezyjskie są to masaże całego ciała z wyłączeniem stref intymnych, więc zaleca się rozebranie ze wszystkich części garderoby. Lomi Lomi Nui wykonywany jest przy dźwiękach specjalnie dobranej muzyki. Najpierw pokrywa ciało cienką warstwą oleju ( z dodatkiem olejów aromatycznych: nerola z cytryną, kolendra), po czym przechodzi do masażu ciała.

Masaż wykonuje się głównie przedramionami. Taneczne, pełne gracji ruchy sprawiają wrażenie lekkości, harmonii i piękna. W masażu tym dużą rolę odgrywa intuicja. Mówi się, że osoba leżąca na stole to reżyser, a masażysta to aktor. - Panie mówią niekiedy, że mają wrażenie, że masuje je kilka osób - mówi z uśmiechem Iwona Sawoń.

Dobry na depresję i krążenie
Masaż Lomi Lomi działa odmładzająco, pobudzając układ limfatyczny i krwionośny w ciele, oczyszcza krew z toksyn, wspomaga przemianę materii. Wpływa też pozytywnie na układy krążenia, trawienny, kostny czy nerwowy. W Lomi Lomi dużo uwagi poświęca się pracy ze stawami, dzięki czemu stają się one bardziej elastyczne. Równie ważne jest to, że rozmasowywane są napięcia mięśniowe w coraz głębszych warstwach ciała, dzięki czemu stwardniałe tkanki stają się znowu miękkie.

Masaż Kahunów wskazany jest szczególnie w przypadku : ogólnego przemęczenia organizmu wynikającego ze stresu i szybkości życia, spadku poziomu energii, apatii, depresji, zniechęcenia do życia, dolegliwościach układu ruchowego, pogorszenia pamięci i koncentracji, bólach głowy, pleców itd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna