Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo Środowiska orzekło, że zużyta folia to problem rolnika

Barbara Kociakowska
Rolnicy, zwłaszcza zajmujący się hodowlą bydła, „produkują” olbrzymie ilości folii, sznurka i siatek
Rolnicy, zwłaszcza zajmujący się hodowlą bydła, „produkują” olbrzymie ilości folii, sznurka i siatek Polska Press
Rolnik będący wytwórcą odpadów, np. folii czy sznurka ma obowiązek na własny koszt zagospodarować te odpady – orzekło Ministerstwo Środowiska. Może np. zlecić te czynności podmiotowi posiadającemu odpowiednie zezwolenie.

W ten sposób Ministerstwo Środowiska ustosunkowało się do pisma Krajowej Rady Izb Rolniczych wysłanego w lipcu. Zarząd KRIR zwrócił się wówczas do Ministra Środowiska z wnioskiem o podjęcie odpowiednich działań legislacyjnych, które ułatwiłyby rolnikom pozbywanie się odpadów z folii i sznurka. Wcześniej były one odbierane przez firmy, które zajmowały się przetwórstwem odpadów.

Czytaj też: Rolnik roku 2018. Zobaczmy jak wygląda gospodarstwo Krzysztofa Szmurły - zwycięzcy konkursu

Problem z zagospodarowaniem zużytej folii i sznurka rozpoczął się na początku tego roku. Firmy przestały odbierać od rolników folię, zwłaszcza czarną. Tłumaczyły, że powodem jest załamanie się sprzedaży poprzerobowych granulatów tworzyw sztucznych na rynek chiński. Krajowa Rada Izb Rolniczych sugerowała w piśmie wysłanym do Ministra Środowiska, że może należałoby stworzyć miejsca, w których resztki takich opakowań byłyby przyjmowane lub nałożyć na producentów obowiązek ich odbierania od rolników. Obawiała się, że bowiem, że trudności z pozbyciem się folii mogą przyczynić się do rozwoju nielegalnych wysypisk na obszarach wiejskich.

Już teraz się zdarza, że niektórzy rolnicy nie mając co zrobić ze zużytą folią wywożą ją do lasu lub palą zanieczyszczając w ten sposób środowisko.

To duży problem rolników

– Zagospodarowanie odpadów z folii, sznurka i siatki po belach, to dla rolników duży problem – ocenia Marek Siniło, wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej, a jednocześnie producent mleka.

Bo, jak zauważa, dziś w gospodarstwach rolnych – zwłaszcza tych, w których utrzymywane jest bydło mleczne – zużywa się bardzo dużo folii, sznurka czy siatek.

Zobacz też: Rolnik roku 2018. To gospodarstwo zajęło 2. miejsce (zdjęcia)

– W ciągu pół roku w gospodarstwie gromadzi się jej tyle, że nie zmieści się w samochodzie typu bus – ocenia wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej.

Jak rolnik może się pozbyć tych odpadów?

– Może zgłosić to przedstawicielom najbliższego wysypiska śmieci – podkreśla Marek Siniło.

Jednak dodaje, że na terenie województwa podlaskiego wysypisk jest niewiele. I w tym (w dużych odległościach między nimi) jest właśnie problem.

Ministerstwo będzie szukać rozwiązań

Ministerstwo Środowiska, choć w piśmie przesłanym do Krajowej Rady Izb Rolniczych wskazuje, że według obowiązujących przepisów to rolnik ma obowiązek zagospodarować odpady, podkreśla, że ma świadomość zaistniałej sytuacji oraz problemów, które z niej wynikają (możliwych ograniczeń w odbiorze odpadów, również odpłatnie). Dlatego też analizuje sytuację pod kątem możliwości ewentualnego wprowadzenia rozwiązań prawnych ułatwiających rolnikom zagospodarowanie folii i sznurka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna