MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niszczą glebę i uprawy. Bobry są utrapieniem gospodarstw położonych przy rzekach. Jak zapobiec szkodom?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Czy bobry da się przepłoszyć?
Czy bobry da się przepłoszyć? 123rf/daliu80
Nie tylko wilki, dziki czy ptactwo działają na szkodę gospodarstw rolnych. Pola upodobały sobie także bobry. Ich działania w okolicach rzek i innych wód powodują spustoszenie na sporych areałach, cierpią też uprawy zbóż.

Spis treści

Rolnicy kontra bobry

Bobry mogą powodować straty w rolnictwie. Ich działania mocno wpływają na plony lub bezpieczną pracę w polu. Zwierzęta ryją kanały, jamy, dziury, mogą zaburzyć pracę wałów przeciwpowodziowych. Na wybranych terenach budują tamy, a to wpływa na stan i kondycję gleb.

W okresie letnim, szukając pożywienia, mogą zabrać się za uprawy zbóż i warzyw, a nawet podgryzać drzewa w sadach. Często też bobry są przyczyną uszkodzeń sprzętu i zagrożeniem dla innych zwierząt gospodarskich. Wiele wsi w Polsce zmaga się z problemem szkód i strat w polu, późniejsze działania kosztują rolników niemałe pieniądze, zwłaszcza jeśli tereny znajdują się w pobliżu rzek.

Niejednokrotnie bobry niszczą uprawy również bezpośrednio, żerując na polach uprawnych (dotyczy głównie buraków, kapusty, kukurydzy i marchwi, uprawianych na gruntach położonych w pobliżu cieków lub zbiorników wodnych). Problemem jest także zgryzanie drzew (w tym drzew owocowych w sadach) oraz tąpnięcia gruntu, spowodowane kopaniem podziemnych nor i kanałów, widnieje w jednej z publikacji Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Informacje o odszkodowaniach za działania bobrów można uzyskać we właściwej dla miejsca zamieszkania Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Jak się chronić przed działaniem bobrów?

Czy da się jednak zawczasu ochronić przed szkodami? Rolnicy, którzy mają gospodarstwa w pobliżu terenów podmokłych, polecają m.in. siatki chroniące przepusty, kratki w groblach i ogrodzenia na terenie upraw. Problem jednak pojawia się co roku, nawet jeśli uda się wypłoszyć konkretne grupy zwierząt, mogą przybyć nowe i zająć wolne miejsce.

Zabiegi techniczne w stanowiskach bobrowych (syfony w tamach, ogradzanie cennych drzew itd.) dobrze spełniają swoją funkcję pod warunkiem prawidłowości i fachowości wykonania, czytamy na stronie gminy Andrzejewo.

Źródła: OODR, gmina Andrzejewo

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niszczą glebę i uprawy. Bobry są utrapieniem gospodarstw położonych przy rzekach. Jak zapobiec szkodom? - Strefa Agro

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna