MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkody wyrządzone przez wilki i ptaki. Zwierzęta chronione sieją spustoszenie w uprawach. Rolnicy znów apelują o zmiany w odszkodowaniach

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Żurawie sieją spustoszenie szczególnie w polach kukurydzy.
Żurawie sieją spustoszenie szczególnie w polach kukurydzy. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Problem szkód w uprawach rolnych co roku powraca, szczególnie w okresie wiosennym. Straty są ogromne, prowadzą często do załamania sytuacji finansowej. Rolnicy chcą, aby kwestie prawne w zakresie odszkodowań zostały uregulowane. Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zmiany.

Spis treści

Te zwierzęta niszczą uprawy

Obecnie gospodarze nie mają możliwości ubiegania się o rekompensaty za szkody spowodowane przez dzikie ptactwo. Zwierzęta niszczą uprawy, niektóre osobniki mogą być zagrożeniem dla innych zwierząt gospodarskich.

Stado wygłodniałych ptaków jest dla producentów wyzwaniem. Zwłaszcza że jeden nalot może wyrządzić ogromne szkody dla zasiewów. Łabędzie mogą zniszczyć wschodzący rzepak lub warzywne grządki, a większe kormorany lub żurawie sieją spustoszenie w gospodarstwach rybackich, informowała jakiś czas temu Strefa Agro.

Czytaj więcej: Odszkodowania za szkody wyrządzone przez ptaki coraz bliżej. Kwoty w oparciu o stawki ryczałtowe? Minister złożyła projekt

Szczególnie uciążliwe są kormorany, żurawie, łabędzie i gęsi. Problem dotyczy też wilków, które coraz mniej boją się wchodzić na teren człowieka.

Zmiany w systemie odszkodowań, apel przedstawicieli wsi

KRIR wystosowała wniosek do minister Pauliny Hennig-Kloski o podjęcie działań legislacyjnych w zakresie wprowadzenia uregulowań prawnych dotyczących odszkodowań. Chodzi konkretnie o straty wyrządzone przez chronione gatunki ptaków i dziko żyjących zwierząt.

Brak skutecznej kontroli populacji dziko żyjących zwierząt, np. wilków czy bobrów oraz ptaków prowadzi do znaczących strat w rolnictwie, które pozostają bez rekompensaty. Rolnicy, borykający się z problemem szkód wyrządzanych przez te zwierzęta, nie mają obecnie możliwości ubiegania się o odszkodowania, co stawia ich w trudnej sytuacji finansowej, informują izby.

Rozwiązaniem może być ustanowienie limitów populacyjnych. W przypadku poszczególnych gatunków pozwoli to skutecznie kontrolować liczebność, z jednoczesnym poszanowanie zasad ochrony przyrody. Rolnicy od miesięcy podkreślają, że nie chcą szkodzić naturze, chcą jedynie dbać o swoje pola. Opracowanie i wdrożenie modelu i procedury szacowania szkód zapewni sprawiedliwe i adekwatne rekompensaty finansowe dla poszkodowanych gospodarstw.

Źródło: KRIR

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna