Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Suwałk. Kiedy wielkie otwarcie? (zdjęcia)

dd na podst. UM Suwałki
17 marca mija termin zakończenia prac przy budowie obwodnicy Suwałk. W ostatnim czasie pojawiły się sygnały, że może to nie być równoznaczne z otwarciem jej dla ruchu samochodów.

Zabiegałem o to by umożliwić przejazd obwodnicą Suwałk jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Teraz słyszę z przekazów medialnych, że tiry pojadą tą drogą w drugim kwartale tego roku, a drugi kwartał to najszybciej kwiecień – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk – Martwi mnie te odwlekanie otwarcia obwodnicy w czasie. Domyślam się jednak, że decydują o tym nie drogowcy, a politycy. W maju odbędą się wybory do europarlamentu i być może wtedy droga zostanie uroczyście otwarta – dodaje Prezydent Suwałk.

Tymczasem stan ulicy Utrata codziennie rozjeżdżanej przez kilka tysięcy tirów pogarsza się i zagraża bezpieczeństwu mieszkańców Suwałk.

Zobacz także:Policyjna akcja prędkość 16-17.02.2019 Uwaga! W weekend wzmożone kontrole na drogach (zdjęcia)

- Ulica Utrata mówiąc wprost jest zdewastowana. Najgorzej wygląda odcinek od Wigierskiej do Łąkowej. Doraźne naprawy już nie pomagają. Konieczny jest kompleksowy remont, a ten rozpocznie się nie wcześniej niż wtedy gdy tiry znikną z Suwałk – tłumaczy Czesław Renkiewicz – Złożyłem już wniosek do Ministra Infrastruktury o dofinansowanie tej inwestycji. Chcemy wyremontować całą ulice Utrata na odcinku od dworca PKS do Łąkowej.

Przypomnijmy, że o budowę obwodnicy Suwałk zabiegali sami Suwalczanie. Powstał Społeczny Komitet Wspierania Budowy Obwodnicy Suwałk, który zorganizował 3 protesty, jakie miały miejsce na przebiegu Drogi Krajowej nr 8 w Suwałkach.
Dzień przed ostatnim z protestów do Suwałk dotarł oficjalny komunikat z Ministerstwa Budownictwa, Transportu i Gospodarki Morskiej, w którym poinformowano, że budowę obwodnicy zaplanowano na lata 2014-2020, a pieniądze na jej realizację mają pochodzić z funduszu polityki spójności.

Zapewnienie miało swoje odbicie w rzeczywistości. 1,5 roku później 12 listopada 2014r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku, która jest inwestorem, ogłosiła przetarg na budowę suwalskiej obwodnicy, który został rozstrzygnięty 12 sierpnia 2015r.

Przetarg wygrała firma Budimex, z którą podpisano umowę 29 września 2015r. W tym wydarzeniu wziął udział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk Dokument został podpisany w białostockiej siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Budimex wykona całą inwestycję za 299,4.

27 stycznia 2017r. Bogdan Paszkowski Wojewoda Podlaski podpisał tzw. ZRID czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej polegającej na budowie obwodnicy miasta Suwałki. Ten podpis zwieńczył całą walkę o obwodnicę Suwałk.

W ciągu kilku lat krajowa ósemka przeszła na naszych oczach olbrzymią metamorfozę. Od ponad miesiąca dwie jezdnie drogi ekspresowej S8 łączą Warszawę i Białystok, ale prace na niektórych odcinkach wciąż trwają.

Na S8 praca wre. Zobacz najnowsze zdjęcia z drona

Nowogród, powiat łomżyński, 605.65 mkw. Rok budowy: 1998. Cena: 2 800 000 zł.

Najdroższe domy w woj. podlaskim wystawione na sprzedaż. Zob...

Magazyn Informacyjny Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej 14.02.2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna