MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PAPAHEMA. Teatr i tragedia ludzi głupich

Urszula Krutul [email protected]
Spektakl "Moral insanity. Tragedia ludzi głupich" na podstawie tekstu "Ich czworo. Tragedia ludzi głupich" Gabrieli Zapolskiej został zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku. To juz kolejne przedstawienie tworzone przez Teatr PAPAHEMA. Naprawdę warto zobaczyć ich na scenie.
Spektakl "Moral insanity. Tragedia ludzi głupich" na podstawie tekstu "Ich czworo. Tragedia ludzi głupich" Gabrieli Zapolskiej został zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku. To juz kolejne przedstawienie tworzone przez Teatr PAPAHEMA. Naprawdę warto zobaczyć ich na scenie. Rafał Derkacz
Ten spektakl będzie można zobaczyć za darmo już pod koniec stycznia. Naprawdę warto się wybrać.

Spektakl Teatru PAPAHEMA "Moral insanity. Tragedia ludzi głupich" na podstawie "Ich czworo. Tragedia ludzi głupich" Gabrieli Zapolskiej to historia miłosnego pięciokąta.
Poznajemy Męża, Żonę i jej Kochanka. Do tego dochodzi jeszcze Przyjaciółka domu zainteresowana Mężem i... Kochanka kochanka. Sytuacja prawie jak z "Mody na sukces". Gdyby nie to, że jest w nią wpisany poważny problem. Obok tego pięciokąta funkcjonuje dziecko. Kompletnie zagubione, pozbawione prawa głosu, uprzedmiotowione. To właśnie ono pada ofiarą "moral insanity" dorosłych.

- Zapolska jest ostatnio trochę zapomniana i niezbyt często wystawia się jej teksty - mówi Helena Radzikowska z grupy PAPAHEMA. - A my szukaliśmy właśnie takiego tekstu, który z jednej strony jest oryginalny, a z drugiej mówi dużo o współczesnym świecie. Ten dramat jest dla nas też idealny obsadowo. Są tam bardzo ciekawie nakreślone role i jest tyle postaci, ile jesteśmy w stanie wykreować.

Przedstawienie Teatru PAPAHEMA założonego przez studentów V roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej łączy aktorstwo dramatyczne ze środkami wyrazu teatru lalek.
- Spróbowaliśmy ten tekst okroić z archaicznego języka - mówi Mateusz Trzmiel. - Próbowaliśmy się pozbyć słów, które sugerują konwencję grania sprzed 100 lat. Ale bardzo go nie uwspółcześnialiśmy.

- Nie było takiej potrzeby - dodaje Paweł Rutkowski. - Okazało się, że tekst, mimo upływu lat, nadal jest aktualny. I nie było problemu z przełożeniem go na nasze czasy.
Premierowy pokaz spektaklu jest bezpłatny. Odbędzie się on 30 stycznia o godz. 17 w Teatrze Dramatycznym (ul. Elektryczna 12) na małej scenie. Opiekę artystyczną nad projektem objął Łukasz Lewandowski. Na scenie zobaczymy członków Grupy PAPAHEMA: Helenę Radzikowską (Żona), Paulinę Moś (Wdowa), Pawła Rutkowskiego (Mąż) oraz Mateusza Trzmiela (Fedycki). Na potrzeby spektaklu do grupy dołączyła też Małgorzata Patryn (Mania). Scenografia, kostiumy i lalka to zasługa Justyny Banasiak, muzykę przygotowali: Natasza Topor i Dariusz Chociej, a reżyserią światła zajął się Tobiasz Czołpiński.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna