MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaski sejmik ocenił pracę zarządu województwa: wotum zaufania – tak, nieudzielenie absolutorium – nie

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Podczas sesji absolutoryjnej (19.06) radni sejmiku wysłuchali raportu o stanie Podlaskiego. Przedstawiła go dyrektor Joanna Sarosiek
Podczas sesji absolutoryjnej (19.06) radni sejmiku wysłuchali raportu o stanie Podlaskiego. Przedstawiła go dyrektor Joanna Sarosiek UMWP w Białymstoku
Raport ostanie województwa podlaskiego i sprawozdanie z wykonania budżetu za 2022 rok. To były główne punkty poniedziałkowych (19.06) obrad sejmiku. Po wysłuchaniu sprawozdania i dyskusji większość radnych postanowiła udzielić zarządowi województwa wotum zaufania. Radni nie poparli natomiast wniosku o nieudzielenie absolutorium.

Przed uchwaleniem wotum zaufania radni wysłuchali raportu o stanie województwa podlaskiego w 2022 roku. Prezentowała go dyrektor departamentu rozwoju regionalnego Joanna Sarosiek.

Spis treści

Stan województwa, czyli mocne i słabe strony

Z raportu wynika, że PKB na mieszkańca wzrosło wobec poprzedniego roku, a tempo wzrostu było wyższe niż średnia krajowa.
Mimo niesprzyjających warunków i ograniczeń gospodarczych, będących skutkiem pandemii COVID-19 i wojny na Ukrainie widać również duży wzrost naszego eksportu (4 mld euro) na wschód. Chodzi o takie kraje jak Ukraina, Litwa Łotwa, Estonia, Rosja i Białoruś, do których trafia ok. 20 proc. całego eksportu (najwięcej do Litwy). Jak jednak przypomnieli radni opozycji, to tylko 1/5 całego eksportu Podlaskiego. Nadal największym odbiorcą podlaskich towarów jest rynek niemiecki (ok. 25 proc.), o którym raport milczy.

Dodatkowo radny Maciej Żywno zaznaczył, że część danych dotyczących wykorzystania środków unijnych pochodzi z roku 2023, podczas gdy raport opisuje rok 2022.

Czytaj również:

Z raportu, który przygotował zarząd wynika też, że stale rośnie liczba powstających w regionie firm, a Podlaskie produkuje bardzo dużo energii elektrycznej z OZE (jest 2. w Polsce po Warmińsko-mazurskim). Silną stronę regionu stanowi też certyfikowane rolnictwo ekologiczne (4. miejsce w kraju) i poprawia się sytuacja materialna gospodarstw domowych.

Z minusów, odnotowaliśmy za mały wskaźnik absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i techników, a także za małą liczbę łóżek szpitalnych na pacjenta i zbyt mało utwardzonych dróg. Ponadto, za mało inwestujemy w działalność badawczo-rozwojową, czego skutkiem jest niski wskaźnik innowacyjności, a sektor turystyki wciąż nie wrócił do stanu sprzed pandemii.

Czytaj również:

W głosowaniu, udzielenia wotum zaufania chciało 17 radnych (PiS oraz 2 z PSL i 1 niezrzeszony), 7 było przeciw (KO i 1 niezrzeszony), a 5 osób (3 z PSL, 1 z KO i 1 niezrzeszony) wstrzymało się od głosu.

- Dziękuję za każdy głos. Udzielone przez sejmik wotum zaufania to dla nas impuls i zachęta do dalszego skutecznego działania na rzecz regionu – powiedział po głosowaniu marszałek Artur Kosicki.

Absolutorium: RIO na tak, komisja na nie

Kolejnym punktem było sprawozdanie z wykonania zeszłorocznego budżetu województwa. Dochody zaplanowane na ponad 770 mln zł zrealizowano w ponad 93 proc. (720,5 mln zł). Wydatki, prawie 840 mln zł, zostały zrealizowane w prawie 85 proc. (711 mln zł). Najwięcej samorząd wydał na: transport, kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego oraz ochronę zdrowia. Budżet zamknął się nadwyżką w wysokości 9,5 mln zł.

Sprawozdanie to pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa - nie miała uwag. Innego zdania była Komisja Rewizyjna sejmiku (opozycja: KO, PSL i PL 2050 ma w niej większość), która optowała za nieudzieleniem absolutorium zarządowi województwa.
Z wnioskiem tym nie zgodziła się RIO, która w swojej uchwale (z 13.06) stwierdziła, że Komisja Rewizyjna powinna ocenić wykonanie budżetu 2022 roku i wskazać na czym polegały nieprawidłowości (np. nielegalne działania zarządu) w realizacji budżetu województwa - jednak tego nie zrobiła.

Czytaj również:

W ramach opinii wygłaszanych przez kluby radnych: klub Zjednoczonej Prawicy był za udzieleniem absolutorium zarządowi województwa. Klub KO miał zdanie przeciwne, a klub PSL zapowiedział, że swoje stanowisko ujawni w głosowaniu.

Ostatecznie, projekt uchwały o nieudzielenie absolutorium zarządowi województwa, poparło 7 radnych, 17 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu (szczegółowy rozkład głosów, odpowiednio jak przy wotum zaufania). Taki wynik głosowania nie jest jednak równoznaczny z tym, że sejmik absolutorium zarządowi udzielił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podlaski sejmik ocenił pracę zarządu województwa: wotum zaufania – tak, nieudzielenie absolutorium – nie - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna