Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Putra, Jurgiel i Zbycho z komiksu

Dorota Biziuk [email protected]
Komiksowych "Posłów słynnej partii” nietrudno rozpoznać jako Krzysztofa Putrę i Krzysztofa Jurgiela z PiS. "Blues żubra” każdy może przeczytać na portalu Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
Komiksowych "Posłów słynnej partii” nietrudno rozpoznać jako Krzysztofa Putrę i Krzysztofa Jurgiela z PiS. "Blues żubra” każdy może przeczytać na portalu Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
Komiks powstał za pieniądze z naszych podatków.

Komentarz

Dla jasności napiszę to od razu: nikt z mojej rodziny nie jest ani leśnikiem, ani członkiem PiS-u. Ale mam inne poczucie humoru niż ekolodzy z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. Nie oczekuję bowiem, że osoba, którą obrzucę błotem, uzna to za świetny żart. Adam Bohdan - przeciwnie. Przy niewykluczonej zbieżności Jego i moich poglądów na temat ochrony środowiska różnimy się jeszcze jednym. Uważam bowiem, że jeśli ktoś ma podstawy, by podejrzewać kogoś o tak poważne "przekręty" jak przedstawione w komiksie, idzie do prokuratury, a nie - wydaje propagandową broszurkę. W dodatku za pieniądze podatników.

Sebastian Michałowski

Krzysztof Putra wicemarszałek Sejmu

Krzysztof Putra wicemarszałek Sejmu

Nic nie wiem o komiksie "Blues żubra", ale skoro przedstawiono mnie w nim jako jednego z bohaterów, chętnie zapoznam się z tą publikacją. Nie znając treści komiksu, nie będę komentował opisanej w nim sytuacji. Zawsze stałem na stanowisku, że można pisać wszystko, ale trzeba ponosić za to odpowiedzialność.

Planowe szkodzenie Puszczy Białowieskiej, podejrzane mechanizmy handlu drewnem, w dodatku prowadzone przy aprobacie znanych polityków - tak członkowie podlaskiego oddziału Pracowni na rzecz Wszystkich Istot "malują" leśników i posłów PiS w komiksie "Blues żubra". Ekolodzy wydali go za... państwowe pieniądze!

Wydawnictwo ukazało się w nakładzie 500 egzemplarzy. Jest też dostępne w internecie. Kiedy "Blues żubra" autorstwa Ryszarda Dąbrowskiego dotarł do leśników z Puszczy Białowieskiej, nie kryli oni oburzenia.

- Ta publikacja spotkała się z dezaprobatą nie tylko w środowisku leśników, ale również samorządów i mieszkańców Puszczy Białowieskiej. "Blues żubra" przekracza konwencje komiksu, pokazując jako prawdziwe - wymyślone i nieistniejące mechanizmy gospodarcze, czy też sabotaż gospodarczy, prowadzony jakoby przez leśników - twierdzi Marek Taradejna, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Książkę wydano ze środków rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Pracownia zdobyła je w ramach realizowanego przez nią projektu "Współpraca na rzecz Zachowania Dziedzictwa Kulturowo- Przyrodniczego". Na cały projekt przeznaczono 56 tys. zł.

- Nie widzę nic złego w tym komiksie. Przyznaję, że liczyliśmy na większe poczucie humoru ze strony leśników. Przedstawiliśmy sytuację Puszczy Białowieskiej w konwencji groteski. Komiks pokazuje katastroficzną wizję rozwoju wydarzeń, które zaistnieją w przypadku dalszej eksploatacji puszczy - tłumaczy Adam Bohdan z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

RDLP wystąpiło do jednej z białostockich kancelarii o wydanie opinii prawnej odnośnie komiksu.
- Oficjalnie nic o tym nie wiem, ale słyszałem, że leśnicy rozważają możliwość skierowania sprawy do sądu - dodał Adam Bohdan.

Do tematu wrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna