Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont na kredyt

Maryla Pawlak-Żalikowska
Wymiana okien? Nie ma problemu, bank pożyczy nam na to pieniądze
Wymiana okien? Nie ma problemu, bank pożyczy nam na to pieniądze
Wymiana okien może obniżyć koszt eksploatacji domu. Jeśli tak, bank nam pomoże w sfinansowaniu prac.

Planując budowę domu stajemy przed wyborem technologii, w jakiej zostanie on zbudowany. W interesie inwestora - czy będzie to instytucja samorządowa, przedsiębiorstwo, czy zwykły Kowalski - leży wybór takiej technologii budowy i takich materiałów, które są stosunkowo tanie, ale zarazem zapewniają w przyszłości jak najtańszą eksploatację domu. A jeżeli jeszcze dobierzemy technologie przyjazne dla środowiska, to koszt ich instalacji pomogą nam ponieść specjalnie do tego powołane instytucje finansowe.

Skąd pieniądze?
Jakie? Może doradzić Podlaska Agencja Zarządzania Energią. Powstała ona cztery lata temu na podstawie umowy między Podlaską Fundacją Rozwoju Regionalnego a Komisją Europejską. Głównym celem jej działalności jest popularyzowanie wśród mieszkańców województwa podlaskiego wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz technologii energooszczędnych. A ogromnym walorem tej pomocy jest fakt, że to bezpłatne doradztwo.

Wpadamy np. na pomysł, że chcemy zamienić stary piec na węgiel na przyjaźniejszy atmosferze olejowy lub gazowy.

- W tym wypadku nawet sprzedawcy w sklepach mogą już służyć szeroką informacją o walorach poszczególnych rozwiązań - wyjaśnia Bartosz Kulikowski z Podlaskiej Agencji Zarządzania Energią. - Ale jeżeli czy to przedsiębiorca-deweloper, czy prywatny inwestor chciałby poznać sens instalacji kolektora słonecznego, zalety i wady poszczególnych rozwiązań, to zapraszałbym do nas. Od nas dowie się także, czy i dlaczego zastosować piec na pelet albo kocioł na biomasę.

Kredyt z ulgą
Starsze budynki, które nie były budowane z wykorzystaniem energooszczędnych technologii i materiałów, wymagają często modernizacji i remontów. A to wymieniamy w nich okna, a to ocieplamy ściany lub instalujemy nowy system ogrzewania.

- Można to zrobić korzystając z tzw. kredytu termomodernizacyj-nego, który może być w 25 proc. umorzony - podpowiada Bartosz Kulikowski. Niezbędnym warunkiem otrzymania kredytu termomoderniza-cyjnego jest posiadanie audytu energetycznego.

- Wykonują go różne instytucje. Korzystając z naszej usługi należy liczyć się z wydatkiem rzędu 1000 do 1500 złotych za audyt domu jednorodzinnego. Ta najwyższa stawka dotyczy już dużego obiektu, do 600 mkw. powierzchni - odpowiada na nasze pytanie Bartosz Kułikowski. - W przypadku większych budynków: wielorodzinnych, hoteli, internatów, budynków użyteczności publicznej, o kubaturze około 8 tysięcy metrów sześciennych, ten koszt rośnie. Wynosi od 3 do 6 tysięcy złotych.

W audycie jest zapisane, co należy w danym domu zrobić, żeby określone koszty remontu jak najlepiej służyły poprawieniu warunków cieplnych budynku. Jeśli bank udzieli kredytu i osoba przeprowadzająca remont zrobi to zgodnie z założeniami audytu, to bank umorzy jedną czwartą pożyczonej od niego kwoty.

Decyzję o udzieleniu kredytu każdy bank kredytujący podejmuje zgodnie z własnymi procedurami. Jak przy każdej pożyczce, ocenia zdolność kredytową wnioskodawcy oraz ustanawia wymagane zabezpieczenie spłaty kredytu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna