Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica pacyfikacji wsi Popówka. 80 lat temu Niemcy zabili prawie 40 osób w Puszczy Knyszyńskiej, wśród dofiar były kobiety i dzieci

PLanR
Uroczystości na cmentarzu
Uroczystości na cmentarzu Gminne Centrum Kultury w Gródku
3 lipca 19433 roku Niemcy wymordowali mieszkańców wsi Popówka koło Królowego Mostu. Egzekucja odbyła się na cmentarzu żydowskim w Gródku. W piątek (30.06) odbyły się uroczystości ku pamięci brutalnie zamordowanych przez nazistów mieszkańców Podlasia. Zobacz zdjęcia z uroczystości i film nt. pacyfikacji wsi.

Spis treści

80. rocznica pacyfikacji Popówki

Już po raz kolejny wspominano tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat i oddano cześć mieszkańcom, nieistniejącej już wsi Popówka, zabitym przez nazistów. Uczestnicy spotkania odwiedzili trzy miejsca związane z tym tragicznym wydarzeniem.

Program piątkowych uroczystości wyglądał następująco:

  • 11:00 pokaz filmu „Popówka. 70 lat w pamięci” zrealizowanego w ramach projektu koordynowanego przez Panią Irenę Matysiuk, podczas warsztatów filmowych prowadzonych przez Pana Michała Grzesia (sala widowiskowa - Gminne Centrum Kultury w Gródku)
  • 11:30 wyjazd do Popówki
  • 12:00 uroczystości przy pomniku w miejscu dawnej wsi Popówka
  • 12:40 przejazd na cmentarz w Królowym Moście, uroczystości przy mogile
  • 13:30 przejazd na cmentarz żydowski w Gródku, uroczystości przy pomniku w miejscu kaźni zamordowanych mieszkańców wsi Popówka

Masowy mord na ludności cywilnej w Popówce

Pacyfikacja wsi Popówka przez okupantów niemieckich odbył się w dniach 30 czerwca – 3 lipca 1943 roku w powiecie białostockim. Masowy mord na ludności cywilnej połączony z grabieżą i niszczeniem mienia został dokonany w odwecie za współpracę jej mieszkańców z sowiecką partyzantką. 30 czerwca 1943 roku niemiecka żandarmeria aresztowała wszystkich mężczyzn, a dwa dni później ten sam los spotkał kobiety i dzieci. 3 lipca wszystkich zatrzymanych rozstrzelano. Wieś po ograbieniu zniszczono. Po wojnie nie została odbudowana.

Geneza wydarzenia

Popówka leżała na terenie Puszczy Knyszyńskiej, w odległości około 20 kilometrów od Białegostoku, liczyła pięć gospodarstw i 34 mieszkańców. W lasach działała partyzantka. W kwietniu 1943 roku białostockie Gestapo zdołało wprowadzić do partyzantów swojego agenta, Eugeniusza Biwojno. Dzięki jego doniesieniom władze okupacyjne dowiedziały się o współpracy mieszkańców Popówki z partyzantami.

30 czerwca 1943 roku Niemcy aresztowali wszystkich mężczyzn ze wsi i zabrali ich do aresztów w Gródku i Raduninie. 2 lipca powrócili i pojmali kobiety i dzieci. Aresztowania uniknęła tylko Elżbieta Matejczuk, której udało się ukryć. Aresztowano także pięciu mieszkańców sąsiedniej wsi Pieszczaniki. Żandarmi brutalnie znęcali się nad więźniami, bijąc ich, głodząc i szczując psami. Przez trzy dni Niemcy systematycznie rabowali Popówkę, dwa budynki zostały rozebrane, pozostałe spalono.

Najmłodsza ofiara liczyła rok ...

3 lipca wszyscy aresztanci zostali rozstrzelani. Egzekucja odbyła się na cmentarzu żydowskim w Gródku, nad zbiorowym grobem, do którego wykopania zmuszono grupę mężczyzn z Gródka. Wg różnych opracowań zginęło 36-37 osób, w tym szesnaścioro dzieci i ponad 10 kobiet. Najmłodsza ofiara liczyła rok.

Święto Zaleszańskiej Ikony Matki Bożej i świętych Męczenników Ziemi Podlaskiej

Wśród odpowiedzialnych za pacyfikację wsi znajdowali się:

  • komisarz gminny w Gródku – Górski,
  • komendant posterunku żandarmerii w Gródku – Richvel,
  • komendant posterunku żandarmerii w Załukach – Rochman.

Zobacz film "Popówka 70 lat w pamięci":

Popówka i jej mieszkańcy po wojnie

W 1945 lub w 1946 roku zwłoki ofiar zostały ekshumowane i pogrzebane we wspólnej mogile na cmentarzu w Królowym Moście. Popówka nie została odbudowana. 4 września 1960 roku w miejscu nieistniejącej wsi odsłonięto pamiątkowy kamień. Tego samego dnia tablicę upamiętniającą rozstrzelanych mieszkańców Popówki odsłonięto na cmentarzu żydowskim w Gródku.

29 sierpnia 1982 roku w miejscu spacyfikowanej wsi odsłonięto pomnik ku czci pomordowanych mieszkańców. W uroczystości udział wzięło około 1,5 tys. osób. Odsłonięcia pomnika dokonałam.in.Elżbieta Matejczuk z d. Dzienisiuk – jedyna ocalała z pacyfikacji mieszkanka Popówki.

Pamiątkowy pomnik
Pamiątkowy pomnik Gminne Centrum Kultury w Gródku

Organizatorem piątkowego (30.06) wydarzenia byli:

  • Gmina Gródek,
  • Gminne Centrum Kultury w Gródku,
  • Nadleśnictwo Żednia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna