Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości ku czci św. Onufrego. Do Jabłecznej przybyło wielu wiernych i duchownych z Podlasia

na podstawie: PAP
Jabłeczna 2023
Jabłeczna 2023 Grażyna Hankiewicz
W miniony weekend wierni Cerkwi Prawosławnej celebrowali święto św. Onufrego. Szczególnie uroczyście było ono obchodzone w męskim monastyrze w Jabłecznej, którego patronem jest właśnie wspominany święty. Z Podlasia wyruszyło wielu pielgrzymów by uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu, nie zabrakło również duchownych z naszego regionu, z arcybiskupem białostocko-gdańskim Jakubem na czele.

Uroczyste nabożeństwa w Jabłecznej

Po całonocnym czuwaniu i nabożeństwach w prawosławnym monasterze w Jabłecznej (woj. lubelskie) nad Bugiem, wierni przeszli w niedzielę o wschodzie słońca do kaplicy Świętego Ducha w procesji wśród nadbużańskich łąk. Uroczystości ku czci patrona klasztoru, św. Onufrego zakończą się w niedzielę Świętą Liturgią.

Zobacz jak wyglądały uroczystości w Jabłecznej:

Główne uroczystości w Jabłecznej rozpoczęły się od całonocnego czuwania z soboty na niedzielę oraz modlitw i hymnów przed cudowną ikoną św. Onufrego. Tradycyjnie pierwsza Święta Liturgia została odprawiona w nocy w kaplicy Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny znajdującej się na wprost monasterskiej bramy. O wschodzie słońca wierni udali się w uroczystej procesji wśród nadbużańskich łąk do kaplicy Świętego Ducha, znajdującej się nad samą rzeką, gdzie odprawiono drugą Świętą Liturgię.

Uroczystości zakończyły się w niedzielę Świętą Liturgią, której przewodniczył (urodzony w Narwi na Podlasiu) arcybiskup Abel, ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej, w asyście hierarchów z naszego regionu.

Wierni z Podlasia w monastyrze nad Bugiem

Na uroczystości do Jabłecznej zjechali wierni z całej Polski, w szczególności z Podlasia i Lubelszczyzny. Nasz region był silnie reprezentowany. Na miejscu zjawili się np.:

  • abp Jakub (arcybiskup białostocko-gdański)
  • abp Grzegorz (arcybiskup bielski)
  • bp Warsonofiusz (biskup siemiatycki)
  • bp Andrzej (biskup supraski)
  • bp Paweł (biskup hajnowski)

Zwiastowanie Pańskie w Cerkwi Prawosławnej. Uroczyste obchody wielkiego święta w Monasterze w Supraślu

Do monasteru, po dziewięciu dniach wędrówki, przybyli również uczestnicy najdłuższej – ponad 200-kilometrowej - pielgrzymki, która po raz trzydziesty wyruszyła z Białegostoku.

- Na miejsce dotarło ok. 20 osób. Myślę, że przez całą trasę przewinęło się łącznie ok. 50 uczestników. Wśród pielgrzymów były osoby w wieku od 10 do 85 lat" – powiedział PAP jeden z koordynatorów pielgrzymki Michał Gwoździej z Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce.

Zaznaczył, że trasa przebiegała między innymi przez takie miejscowości jak:

  • Kożany, Bielsk Podlaski,
  • Wólka Wygonowska, Rogacze,
  • Tokary, Janów Podlaski,
  • Terespol i Kodeń.

Do Jabłecznej przybyli także pielgrzymi z Bielska czy Hajnówki.

Zobacz jak wyglądały uroczystości w Jabłecznej:

Męski monaster w Jabłecznej

Leżący nad Bugiem Monaster Świętego Onufrego w Jabłecznej jest jednym z najważniejszych prawosławnych sanktuariów w Polsce. Historia monasteru w tym miejscu sięga końca XV wieku.

- Dokładnie w tym roku mija 525 lat od umownej daty istnienia monasteru. Na uroczystości przybywają co roku rzesze pielgrzymów. Rozpoczęliśmy je w sobotę rano Świętą Liturgią, poświęceniem wody i nabożeństwem za zmarłych mnichów, którzy żyli w monasterze – powiedział PAP przełożony monasteru w Jabłecznej o. archimandryta Piotr (Dawidziuk).

Uroczystości ku czci św. Onufrego. Do Jabłecznej przybyło wielu wiernych i duchownych z Podlasia

Pierwsze wzmianki o monasterze w Jabłecznej pochodzą z 1498 roku. Od tego czasu datuje się też kult - pochodzącej prawdopodobnie z Konstantynopola - cudownej ikony świętego Onufrego, patrona monasteru. Według legendy św. Onufry ukazał się pewnego dnia nad Bugiem w Jabłecznej rybakom i powiedział: "W tym miejscu będzie sławione imię moje". Wkrótce potem w to miejsce przypłynęła rzeką ikona świętego. Na miejscu objawienia zbudowano kapliczkę, a następnie monaster, który funkcjonuje nieprzerwanie od ponad 500 lat.

Święty Onufry

Święty Onufry żył na początku IV wieku. Był pustelnikiem. Według apokryfów był synem perskiego władcy. Miejscem jego zamieszkania i działalności były tereny dzisiejszego Egiptu (Pustynia Tebaidzka). Św. Onufry spędził na pustyni 60 lat, żył samotnie w okryciu z liści, żywiąc się owocami i ziołami.

Uroczystości ku czci św. Onufrego. Do Jabłecznej przybyło wielu wiernych i duchownych z Podlasia

Na wizerunkach przedstawiany jest zazwyczaj jako starzec z długimi, białymi włosami i brodą sięgającą aż do ziemi oraz przepaską z gałęzi i liści, czasem ubrany tylko w płaszcz z własnych długich włosów. Był orędownikiem w sprawach wyboru małżonka i posiadania potomstwa.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna