Via Carpatia. Jest wniosek o decyzję środowiskową dla...

  Via Carpatia. Jest wniosek o decyzję środowiskową dla odcinka od Plosek do Chlebczyna

  (mg)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Budowa drogi S-19 to wciąż etap dokumentacji

  Budowa drogi S-19 to wciąż etap dokumentacji ©sxc.hu

  Kolejny krok w stronę S19. GDDKiA złożyła właśnie wniosek o decyzję środowiskową dla odcinka od miejscowości Ploski nad Narwią, do Chlebczyna na południe od Bugu. To już drugi taki wniosek dla podlaskiego fragmentu Via Carpatia
  Budowa drogi S-19 to wciąż etap dokumentacji

  Budowa drogi S-19 to wciąż etap dokumentacji ©sxc.hu

  Dokumenty trafiły już do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku, która ma wydać decyzję środowiskową. Ta jest niezbędna, by w ogóle mogła ruszyć budowa S19 w naszym regionie.

  - Do RDOŚ złożone zostały kompletne analizy wszystkich opracowanych wariantów przebiegu drogi ekspresowej wraz ze wskazaniem wariantu najkorzystniejszego środowiskowo, a tym jest wariant III, który jednocześnie został przewidziany przez GDDKiA jako wariant realizacyjny - informuje Rafał Malinowski, rzecznik GDDKiA w Białymstoku

  Obejmuje on budowę odcinka drogi ekspresowej S19 o długości ok.
  68,76 km, od miejscowości Ploski nad Narwią, do miejscowości Chlebczyn w woj. mazowieckim na południe od Bugu. Wariant obejmuje także budowę obwodnicy Bielska Podlaskiego, w ciągu odcinka drogi krajowej nr 66 o długości ok. 5,9 km.

  To drugi wniosek o decyzję środowiskową dla S19 na Podlasiu. We wrześniu ubiegłego roku złożone zostały dokumenty na odcinek od węzła Białystok Zachód (dawniej Choroszcz), właśnie do Plosek. Obydwa fragmenty leżą na trasie Białystok - Lublin.

  S19. Awantura o Via Carpatię

  - Decyzja środowiskowa jest pierwszym z istotnych kroków do realizacji całej inwestycji. To ona wyznaczy korytarz, w którym „eska” ma się zmieścić. Procedura wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych przewiduje także udział społeczeństwa i możliwość zgłoszenia uwag, wniosków, postulatów - przypomina Rafał Malinowski.

  GDDKIA liczy, Że decyzje środowiskowe dla obydwu fragmentów ekspresówki będą jeszcze w tym roku. Kiedy zostaną wydane, drogowcy będą mogli ogłosić przetarg na projekt i budowę.

  S19 to fragment międzynarodowej trasy Via Carpatii, która łączy kraje bałtyckie z południem Europy.

  Zobacz koniecznie: Budżet Polski 2019. Platforma Obywatelska chce od Prawa i Sprawiedliwości 50 milionów na S-19 (zdjęcia)

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY