MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W łomżyńskich placówkach oświatowych zostanie zlikwidowanych ponad 140 etatów

(MK)
O ponad 70 etatów nauczycielskich i tyleż samo etatów obsługi będzie mniej od września w łomżyńskich szkołach, przedszkolach, bursach i innych placówkach oświatowych - wynika z arkuszy organizacyjnych na rok szkolny 2002/2003.

Łomżyński samorząd planował redukcję zatrudnienia w oświacie od wielu miesięcy, uzasadniając ją z jednej strony niżem demograficznym, a z drugiej - potężnym deficytem budżetu oświaty. Ponieważ Rada Miasta nie ustaliła, jak dostosować zatrudnienie do tej sytuacji, w lutym Zarząd Miasta sam przyjął tzw. normy zatrudnienia, redukując zwłaszcza etaty obsługi w przedszkolach. Wdrożenie norm ma przynieść około 2 mln zł oszczędności.
Nowe normy uzyskały pozytywną opinię kuratora oświaty. Opracowane według nich arkusze organizacyjne placówek, które obowiązywać będą od września br., przewidują zmniejszenie etatów o 10 proc., co oznacza że zlikwidowanych zostanie ponad 70 etatów pedagogicznych i tyle samo - obsługi.
I tak w przedszkolach liczba oddziałów zmniejszy się z 60 w br. do 55. Liczba etatów pedagogicznych zmniejszy się ze 118 do 108, a obsługi - ze 147 do 97.
Także łomżyńskie szkoły podstawowe odczują skutki niżu demograficznego. Liczba klas zmniejszy się z 222 do 209, w związku z czym zlikwidowanych zostanie 36 etatów pedagogicznych i osiem - obsługi. W gimnazjach będzie 127 klas, czyli mniej o 13 niż w roku szkolnym 2001/2002, ale liczba etatów nauczycielskich zmniejszy się tylko o cztery (z 249 do 245), a obsługi - o dwa.
W trzech bursach, gdzie podobnie jak w tym roku, łącznie będzie mieszkać około 600 uczniów, etaty nauczycielskie zmniejszono z 40 do 31, a obsługi z 17 do dziewięciu. Znacząco zmniejszy się też zatrudnienie w Centrum Kształcenia Praktycznego.
Jeden zlikwidowany etat niekoniecznie oznacza to, że pracę straci jedna osoba. Etat często był bowiem dzielony między kilka osób. Szacuje się, że redukcje w różnym stopniu odczuje więc około 200-250 osób. Najdotkliwsze będą one dla pracowników obsługi, którzy po prostu stracą pracę. Według Zarządu Miasta oszczędności nie powinny natomiast spowodować bezrobocia wśród nauczycieli. Część z nich korzystała bowiem ze zlikwidowanych etatów w ramach godzin nadliczbowych, zaś duża grupa pedagogów ma uprawnienia emerytalne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna