MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Puńsku dbają o ochronę środowiska

(m)
W miniony czwartek w Puńsku otwarto oczyszczalnię ścieków, która zbiera nieczystości płynne z całej, ponad 1-tysięcznej osady i najbliższych okolic. Inwestycja przyczyni się do znacznej poprawy stanu środowiska naturalnego. Dotąd ścieki trafiały do jeziora Punia i innych akwenów. W miniony czwartek w Puńsku otwarto oczyszczalnię ścieków, która zbiera nieczystości płynne z całej, ponad 1-tysięcznej osady i najbliższych okolic. Inwestycja przyczyni się do znacznej poprawy stanu środowiska naturalnego. Dotąd ścieki trafiały do jeziora Punia i innych akwenów.

W 1998 roku gmina ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej oczyszczalni i sieci kanalizacyjnej. Wygrała go białostocka firma Inkom. Później wyłoniono głównego wykonawcę robót - Przedsiębiorstwo Inżynierii Ochrony Środowiska Ekoklar z Piły. Pomagali mu Przedsiębiorstwo Ekolobud S.A. z Suwałk i spółka Inżynieria Białystok.
Prace ruszyły w 2000 roku. W efekcie powstała oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna typu Biovac o przepustowości 150 metrów sześciennych ścieków na dobę, 8,2 km kanalizacji sanitarnej, 290 przyłączy ( głównie domowych) 9 przepompowni i punkt zlewny. Inwestycja została zakończona 30 czerwca br.
- Jest to początek walki o ekologię w naszej gminie - mówi Witold Liszkowski, wójt. - Przede wszystkim zlikwidowaliśmy dopływ nieczystości do jezior. W jeziorze Punia kąpiel jest zabroniona od prawie 15 lat. Rowami melioracyjnymi ścieki docierały też do innych akwenów - jezior Sejwy i Boksze. Naszym zamiarem jest teraz budowa małych oczyszczalni przyzagrodowych w poszczególnych sołectwach.
Władze gminy liczą, że inwestycja pozwoli na większy rozwój agroturystyki i działalności gospodarczej. Całość kosztowała ponad 5 mln zł. Gdyby koszty spadły na barki tylko samej gminy, ta nigdy nie poradziłaby z przedsięwzięciem. Najwięcej pieniędzy, w formie dotacji i pożyczki preferencyjnej, przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Puńszczan wsparli też finansowo WFOŚ i GW, Podlaski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski w Białymstoku oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ponadto część funduszy pochodziła z zasobów gminy i z wpłat mieszkańców.
- Puńsk należy już do tych samorządów, o których można powiedzieć, że stanowią elitę w prowadzeniu gospodarki wodno-ściekowej - mówił w trakcie uroczystości otwarcia przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Gminę Puńsk stawiamy za wzór. Tyle dobrego tu się dzieje - stwierdził z kolei wysłannik Urzędu Marszałkowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna