Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018: Gmina Krypno. Mieszkańcy zbulwersowani: wójt płaci dodatkowo i bierze ochroniarzy

ika. jsz
Dyrektorka biblioteki dostała nagrodę specjalną, której nikomu wcześniej nie przyznano - oburzają się mieszkańcy. Dziwią się też dlaczego w lokalach wyborczych wójt zamierza ustawić ochroniarzy.

Odejście na emeryturę dotychczasowej dyrektorki biblioteki w Krypnie wywołało awanturę. Dostała bowiem nie tylko przewidzianą przepisami odprawę - na rękę 11 tysięcy złotych, ale także dodatkowo 15 tys. brutto nagrody specjalnej.

- Wójt wziął na to pieniądze z budżetu biblioteki i kasa jest teraz pusta. Radni musieli przesunąć pieniądze, bo nie było na pensje dla pracowników - oburza się nasz Czytelnik.

Marek Stankiewicz nie ma sobie nic do zarzucenia.

- Postąpiłem sprawiedliwie i zgodnie z przepisami - mówi wójt Krypna. - Nie wiedzieć czemu ustawa o pracownikach kultury jest dla nich krzywdząca. W tym samym czasie odchodziła na emeryturę dyrektorka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i dostała na rękę 23 tysiące złotych odprawy. A dyrektorka biblioteki - 11 tysięcy. A to ona 28 lat temu tworzyła naszą bibliotekę od podstaw, która obecnie ma jeden z najwyższych w województwie wskaźnik czytelnictwa.

Dodaje też, że nagrodę wypłacono z budżetu biblioteki, ponieważ takie są przepisy. Pieniądze na jej funkcjonowanie znalazły się zaś dzięki przesunięciu funduszy z rezerwy budżetowej.

Zobacz także: Dzikie wysypisko we wsi Peńskie. Śmieci nadal tam leżą. Wójt Krypna: Nikt nie informuje, a media owszem (zdjęcia)

Mieszkańcy Krypna są też zbulwersowani wieścią, że w lokalach wyborczych w gminie wójt zamierza ustawić... ochroniarzy. Marek Stankiewicz dementuje te pogłoski.

- Policja przysłała do nas pismo, w którym prosi o oddelegowanie po jednym pracowniku na każdy lokal wyborczy. Pracownicy ci, w przypadku nieprzewidywalnych zdarzeń, np. pożaru, mają zabezpieczyć lokal - tłumaczy wójt.

Do pisma z policji ustosunkował się pozytywnie, choć uważa, że zamiast pracowników urzędu gminy obowiązki te powinny być scedowane na komisję wyborczą.

Mł. asp. Izabela Malinowska, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Mońkach, przyznaje, że takie pisma zostały wysłane do wszystkich urzędów miejskich i gminy w powiecie. Wynika to z par. 2 Rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z 28 sierpnia 2014 roku. Nakazuje, aby osoba wyznaczona przez wójta, burmistrza lub prezydenta sprawowała nadzór w czasie przerw w głosowaniu spowodowanych nadzwyczajnymi wydarzenia.

- Są to działania, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko osobom, ale i obiektom, konkretnie lokali obwodowych komisji wyborczych - dodaje.

Wyjaśnienia rzeczniczki KPP w Mońkach potwierdza Marek Rybnik, dyrektor białostockiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego, ale dodaje:

- Prawo do przebywania w lokalu w sposób ciągły mają tylko członkowie komisji wyborczej, mężowie zaufania, obserwatorzy społeczni lub międzynarodowi.

Zobacz: Cisza wyborcza - 24 godziny refleksji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna