Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100 osób na bruk. Zwolnionym dadzą pracę?

Kamil Pawelczyk
Maciej Zajkowski, prezes ŁIPH obiecał, że znajdzie wyjście z trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się zwolnieni pracownicy Fabetu
Maciej Zajkowski, prezes ŁIPH obiecał, że znajdzie wyjście z trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się zwolnieni pracownicy Fabetu Fot. ŁIPH
Do tej pory tylko co trzeci pracownik likwidowanego zakładu znalazł nowy etat. Teraz ma być lepiej.

Historia Fabetu

Historia Fabetu

Fabet specjalizował się w produkcji elementów prefabrykowanych do budowy budynków wielorodzinnych. W zakładzie pracowało 98 osób. Firma powstała w 1995 r. na fundamentach dawnej Fabryki Domów w Łomży (założonej w 1978 r.). W marcu 2007 r. zakład został kupiony przez francuską Grupę CB. W Polsce należą do niej także dwa zakłady w Toruniu i jeden w Przyworach koło Opola. Według Marcina Łaczkowskiego, dyrektora operacyjnego Grupy CB, pozostałe zakłady będą działać bez zmian.

Dramatyczna sytuacja załogi zmusiła Grzegorza Wiszowatego, dyrektora Fabetu do poproszenia o pomoc biznesmenów należących do Łomżyńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Dyrektor ma nadzieję, że zatrudnią oni jego byłych pracowników.

- 30 kwietnia zakład zostanie ostatecznie zamknięty i w tym samym dniu kończą się okresy wypowiedzeń prawie 100-osobowej załogi - pisze w liście dyrektor. - W związku w powyższym zwracam się z ogromną prośbą do wszystkich przedsiębiorców zrzeszonych w Łomżyńskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej o pomoc w znalezieniu pracy dla byłych pracowników Fabetu.

Do listu dołączona jest także lista zawodów byłych pracowników firmy. Wśród nich znajdują się: betoniarze, zbrojarze, mechanicy ale także specjaliści ds. administracji czy sprzątaczki.

To właśnie osoby wykonujące dwie ostatnie profesje mogą mieć największe problemy w znalezieniu nowej pracy.

Prezes jest optymistą
- Rozumiemy trudną sytuację i z pewnością zrobimy wszystko żeby pomóc - zapewnia Maciej Zajkowski, prezes ŁIPH. - Tym bardziej, że Fabet był zrzeszony naszej organizacji.

ŁIPH na swojej stronie internetowej umieścił już komunikat do wszystkich przedsiębiorców, aby pomogli byłym pracowników Fabetu.

Według ankiety, która została przeprowadzona wśród pracowników, do tej pory nowy etat znalazło jedynie 35 osób. Prezes ŁIPH jest jednak optymistą i twierdzi, że pozostali również wkrótce znajdą pracę.

- Jeśli chodzi o pracowników wykwalifikowanych to myślę, że nie powinni mieć większych problemów ze znalezieniem pracy - przyznaje Maciej Zajkowski. - Większy problem może być z osobami, które nie wykonywały prac typowych dla tej firmy. Chodzi mi np. o pracowników administracji.

W urzędzie trwa oczekiwanie
W maju do łomżyńskiego urzędu pracy może zawitać sporo bezrobotnych.

- Wiemy, w jak trudnym położeniu są te osoby. Postaramy się im jakoś pomóc - twierdzi Danuta Jarota, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży. - Poprosiliśmy nawet dyrekcję zakładu o spotkanie w tej sprawie

Do spotkania jednak nie doszło. Do urzędu wpłynęło jedynie pismo, w którym zawarte są informacje o kwalifikacjach, wieku i doświadczeniu pracowników.

W marcu br. zarząd Grupy CB Prefabrykacja, właściciel Fabetu podjął decyzję o zamknięciu łomżyńskiego zakładu. Powodem była zła sytuacja finansowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna