MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Pierwsza w regionie innowacyjna operacja rekonstrukcji piersi w Białostockim Centrum Onkologii (ZDJĘCIA)

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Pierwsza w regionie innowacyjna operacja rekonstrukcji piersi w Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku.
Pierwsza w regionie innowacyjna operacja rekonstrukcji piersi w Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku. BCO
W piątek (22.10) w Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku została przeprowadzona pierwsza w województwie podlaskim operacja rekonstrukcji piersi płatem DIEP. Jest to metoda pozwalająca na odtworzenie piersi symetrycznej względem drugiej piersi i dająca najlepszy efekt estetyczny.

Supernowoczesny zabieg w BCO

Pionierski na Podlasiu zabieg rekonstrukcji piersi płatem DIEP przeprowadził dziś w Białostockim Centrum Onkologii (22.10) zespół chirurgów z różnych ośrodków w Polsce na czele z dr. n. med. Danielem Maliszewskim, chirurgiem onkologiem z oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku, który tak opowiadał o operacji:

- Jest to metoda z wyboru dla pacjentek, które wcześniej przeszły mastektomię, czyli usunięcie piersi oraz radioterapię, gdzie dedykowana jest rekonstrukcja z tkanek własnych. Metoda ta stosowana jest też u niektórych pacjentek, które przechodzą amputację z jednoczasową rekonstrukcją i zastosowaniem płata DIEP. Jest to najbardziej finezyjny zabieg w chirurgii rekonstrukcyjnej piersi i coś, co powinno być obligatoryjnie wykonywane. Metoda wymaga wyszkolonych osób, specjalistycznego sprzętu, więc fajnie, że udało się taki zabieg zainaugurować.

Przeczytaj też:

Z ramienia BCO w zabiegu uczestniczył dr Paweł Malinowski, chirurg onkolog, który był inicjatorem przeprowadzenia operacji w białostockim szpitalu onkologicznym:

- Udało nam się zgromadzić w Białymstoku najnowocześniejszy sprzęt - i ten konwencjonalny, i ten dwudziestego pierwszego wieku. Miejmy nadzieję, że w perspektywie czasu też go nabędziemy. Chore mają coraz większą świadomość, chcą wracać do swojej fizjologii, harmonii, do swojego stanu pierwotnego. Zabieramy im coś jako chirurdzy onkolodzy, ratujemy im w ten sposób życie i w pewnym stopniu naszą rolą jest też to, żeby tą harmonię spróbować przynajmniej przywrócić po leczeniu onkologicznym – zaznaczył dr Malinowski.

Przy stole operacyjnym szkolili się także chirurdzy z innych miast Polski: Michał Lewandowicz z Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii w Łodzi, Artur Gralec z Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Janusz Wasiewicz z Wielkopolskiego Centrum Onkologii oraz Piotr Nowaczyk z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Przeczytaj też:

Dwa zespoły chirurgów

Operacji poddana została 50-letnia pacjentka z Białegostoku, która przeszła przełom amputacji piersi i leczenia onkologicznego w zeszłym roku. Została zakwalifikowana do rekonstrukcji i sama zabiegała o ten unikalny zabieg.

Operacja trwała kilka godzin i przeprowadzona została przez dwa zespoły chirurgów. Pierwszy zespół pobrał płat z podbrzusza i wyizolował naczynia, które miały być zespalane. W tym czasie drugi zespół wyciął bliznę po przebytej wcześniej mastektomii i przygotował naczynia piersiowe wewnętrzne do zespolenia. Końcowym etapem było zespolenie mikrochirurgiczne naczyń krwionośnych, uformowanie rekonstruowanej piersi i zamknięcie ubytku powłok jamy brzusznej.

Okres hospitalizacji kobiety po zabiegu będzie trwał około siedem dni. Pacjentka będzie musiała zadbać o odpowiednio dobraną bieliznę pooperacyjną oraz rehabilitację.

Przeczytaj też:

Zabieg wciąż dla wybranych

Około 40% pacjentek, u których wykryto raka piersi, musi być poddanych amputacji. Kobiety po mastektomii doświadczają nie tylko okaleczenia ciała, ale również urazu psychicznego, który przejawia się często brakiem akceptacji i odczuciem niepełnej wartości.

Szacuje się, że nie więcej niż 10% kobiet po mastektomii w Polsce decyduje się na rekonstrukcję, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej i USA odsetek wykonanych rekonstrukcji sięga nawet 40%. Nowoczesne leczenie pacjentek na raka piersi odbywa się w wielodyscyplinarnych zespołach, a jego nieodłączną częścią powinien być chirurg wykonujący rekonstrukcję piersi. Obecnie w Polsce zabiegi DIEP wykonywane są w zaledwie kilku ośrodkach, w których liczba operacji rocznie nie przekracza 100.

- Każdy nowoczesny ośrodek, który zajmuje się takim specjalistycznym leczeniem raka piersi, powinien mieć w swoim portfolio taki rodzaj zabiegu - mówi dr n. med. Leszek Kozłowski, kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej ze Specjalistycznymi Pododdziałami Leczenia Chorób Nowotworowych BCO. - Jak zaczynałem swoją przygodę z chirurgią piersi, to dostępna była tylko jedna operacja – mastektomia, a teraz mamy około 160-ciu różnych typów operacji, które są indywidualnie dopasowane do każdego przypadku. Naszą rolą jest to, aby zapewnić jak największą ofertę naszym pacjentkom.

Przeczytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna