Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cichy złodziej kości może zaatakować nawet Ciebie

(opr zag)
Doceń rolę aktywności fizycznej. Bądź aktywny na tyle, na ile pozwala Ci na to kondycja.
Doceń rolę aktywności fizycznej. Bądź aktywny na tyle, na ile pozwala Ci na to kondycja.
Nie jest prawdą, że osteoporoza jest chorobą, która dotyczy wyłącznie osób w podeszłym wieku. Najnowsze badania dowodzą, że może dotyczyć każdego, bez względu na płeć i wiek

Osteoporoza wtórna (OPW) dotyka ludzi, często bardzo młodych, bez wcześniejszych objawów. Choroba obniża wytrzymałość mechaniczną kości, co zwiększa możliwość ich złamania już przy niewielkim urazie. U mężczyzn stanowi ok. 50 procent wszystkich przypadków osteoporozy, u kobiet obserwowana jest rzadziej.

Choroba po chorobie

Osteoporoza tego typu może być konsekwencją przebytych chorób lub towarzyszących im terapii. Najbardziej narażone na nią są osoby po przewlekłej chorobie nerek, po chorobie tarczycy, cukrzycy, niedoborze hormonów płciowych, chorobach przewodu pokarmowego, leczeniu astmy czy epilepsji.

- Osteoporozie wtórnej można w pewnym stopniu przeciwdziałać - mówi prof. Janusz E. Badurski, przewodniczący Polskiej Fundacji Osteoporozy, ekspert programu "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia". - Mając świadomość czynników ryzyka, możemy zmienić nasz styl życia, np. stosując urozmaiconą dietę, bogatą w wapń i witaminę D, unikając alkoholu i palenia papierosów, czy, co bardzo istotne, zwiększając codzienną aktywność fizyczną.

Ćwicz w pracy

Osiem godzin spędzonych w jednej pozycji na stojąco: za biurkiem, w samochodzie, nie pomaga kondycji naszych kości. A nawet najmniejszy wysiłek fizyczny stymuluje wzrost kości i zapobiega utracie masy kostnej, co zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby.

Dlatego nawet za biurkiem można wykonać proste ćwiczenie rozciągające.
Wystarczy wyprostować i zgiąć nogi, wykonać kilka obrotów stopami, nadgarstkami i głową. Jeśli tylko mamy czas, wybierzmy się na spacer. W ten sposób dotlenimy organizm. Warto również zrezygnować z windy na rzecz schodów, pobudzi to krążenie w kończynach i całym organizmie.

Aktywni na spacerze

Do najczęściej zalecanych ćwiczeń w leczeniu, ale też profilaktyce osteoporozy, zalicza się jogę, pilates, grę w tenisa czy taniec. Ale ćwiczyć również można na spacerze lub w domu.

Nordic Walking to forma rekreacji, która polega na marszu ze specjalnymi kijami. W porównaniu do zwyczajnego marszu, angażuje również kończyny górne.
TAI CHI to z kolei forma ćwiczeń ruchowo-oddechowych, która przypomina powolny taniec. Polega na wykonywaniu harmonijnych ruchów, które nie wymagają dużego wysiłku fizycznego, ale skupienia i koncentracji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna