MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obwodnicą dookoła śródmieścia

Urszula Bisz [email protected]
Nowa ulica przetnie spokojne dotychczas osiedle Nowe położone między ulicami Podleśną, Mickiewicza i Zwierzyniecką
Nowa ulica przetnie spokojne dotychczas osiedle Nowe położone między ulicami Podleśną, Mickiewicza i Zwierzyniecką Z. Gołębiewski
Białystok. Nareszcie ruszy budowa ostatniego odcinka obwodnicy śródmiejskiej w Białymstoku. Przetarg został rozstrzygnięty dwa miesiące temu, ale roboty opóźniły się przez protest jednego z oferentów.

Dookoła śródmieścia

Dookoła śródmieścia

Obwodnica śródmiejska to trasa prowadząca ulicami: Zwierzyniecką, Kopernika, Bohaterów Monte Cassino, Poleską, Towarową, Piastowską i Miłosza (która została zbudowana w ubiegłym roku). Kiedy zostanie wybudowany ostatni jej odcinek Mickiewicza - Zwierzyniecka, kierowcy nareszcie nie będą musieli przejeżdżać przez centrum miasta, żeby dotrzeć z jego jednej części na drugą. Dzięki temu najbardziej zakorkowane ulice miasta mają być bardziej przejezdne. W ramach jej tworzenia wybudowana już została ulica Miłosza, przebudowana Kopernika. Prace prowadzone były też na Piastowskiej. Jedna z kolejnych modernizacji, jak jest planowana w ramach tej obwodnicy, to przebudowa skrzyżowania ulic Mazowieckiej, Kopernika, Wiejskiej i Zwierzynieckiej. Powstanie tam nowe skrzyżowanie z wyspą centralną. Później trzeba będzie przebudować ul. Bohaterów Monte Cassino.

Część prac musi być przeprowadzona w tym roku w związku z dyrektywami środowiskowymi - mówi Janusz Ostrowski, szef białostockiego departamentu inwestycji. - Chodzi o fragment jezdni, który będzie przebiegał przez Zwierzyniec.

Szczegóły dotyczące prac mają być ustalone podczas rozmowy z wybranym inwestorem, która odbędzie się w piątek. Takie ustalenia miały zapaść na początku października, ale w związku z protestem nie można było podjąć żadnych decyzji.

Po zakończeniu robót powstanie ulica, która połączy wszystkie części obwodnicy śródmiejskiej. Będzie miała dwie jezdnie przedzielone pasem zieleni. Rozpocznie się ona na przedłużeniu ul. Miłosza, w miejscu, gdzie znajdowała się drukarnia "Pogoń". Dalej przetnie osiedle Nowe i skrzyżowanie ulic Białowieskiej z Przemysłową. Na dalszym odcinku przejdzie przez ogrody działkowe i połączy się z ul. Zwierzyniecką w okolicach skrzyżowania z Cienistą. Następnie będzie prowadzić starym śladem ul. Zwierzynieckiej, aż do skrzyżowania z ul. 11 Listopada.

Według planów, będzie nią można jeździć w drugiej połowie przyszłego roku, czyli dziesięć lat po dacie, którą początkowo planowano na dokończenie obwodnicy śródmiejskiej. Wcześniejsze problemy z nią związane dotyczyły m.in. protestów mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna