MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza sesja nowej Rady Miejskiej w Mońkach. Przegrupowanie sił i zmiana prezydium. Zobacz relację

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Po kwietniowych wyborach samorządowych w Mońkach oficjalnie rozpoczęła działalność nowa rada miejska
Po kwietniowych wyborach samorządowych w Mońkach oficjalnie rozpoczęła działalność nowa rada miejska Gmina Mońki/ facebook.com
Burmistrz i 15 radnych odebrali zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie. W poniedziałek (6.05) odbyła się inauguracyjna sesja nowo wybranej Rady Miejskiej w Mońkach. Nowym przewodniczącym rady został Wojciech Niedziołko z KWW BMN Aktywny Samorząd. W radzie doszło do przegrupowania sił.

Spis treści

Rada Miejska w Mońkach. Dominanci bez miejsca w prezydium

To wyjątkowy moment w historii każdego samorządu. Rada miejska oficjalnie rozpoczęła dziewiątą kadencję. O składzie zdecydowali mieszkańcy w wyborach 7 kwietnia tego roku. W efekcie najwięcej swoich przedstawicieli - bo 7 w 15 osobowej radzie - wprowadził Komitet Wyborczy Wyborców Chrześcijańskie Porozumienie Samorządowe (KWW CHPS, który wystawił także zwycięskiego burmistrza Moniek). Pięciu radnych ma KWW BMN Aktywny Samorząd.

Czytaj też:

Pozostałe trzy mandaty zdobyli kandydaci KW Prawo i Sprawiedliwość (2 radnych) oraz KKW Koalicja Obywatelska (1 radny). W poprzedniej kadencji po pięciu przedstawicieli mieli w radzie KW Prawo i Sprawiedliwość, KWW BMN 2018 oraz KWW Chrześcijańskie Porozumienie Samorządowe.

Mimo przewagi, w poniedziałkowym tajnym głosowaniu na przewodniczącego Rady Miejskiej w Mońkach przepadła kandydatura Barbary Iwanickiej (KWW CHPS), która jednym głosem (7:8) przegrała z Wojciechem Jackiem Niedziołko (KWW BMN Aktywny Samorząd).

Radni miejscy w Mońkach odebrali zaświadczenia i złożyli ślubowanie

Wojciech Jacek Niedziołko ma 40 lat, mieszka w Kołodzieży. Żonaty, ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia jest inżynierem ochrony środowiska. Pracuje w Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej. Jak podkreśla, w życiu kieruje się następującymi zasadami: wiara w Boga i drugiego człowieka, szacunek do ludzi, prawda i szczerość.

- Zdaję sobie sprawę, że bycie radnym czy też przewodniczącym to ogromna odpowiedzialność i wyzwanie, ale nie boję się wyzwań. Wierzę głęboko, że to nie przypadek, że znalazłem się w tym miejscu, w którym teraz stoję - mówił w czasie swojej prezentacji. Po ogłoszeniu wyników głosowania, nie krył zaskoczenia zwycięstwem.

Na wiceprzewodniczących wybrano Mariolę Sajkowską (KW Prawo i Sprawiedliwość) oraz Leszka Marka Burzyńskiego (KKW Koalicja Obywatelska). Oboje zdobyli po 8 głosów pokonując pozostałych dwóch kandydatów na "wice" (ci otrzymali po 7 głosów) Leszka Markowskiego oraz Bogdana Kazimierza Sierbę. To oznacza, że KWW CHPS - mimo największej grupy radnych - nie ma swojego reprezentanta w prezydium rady.

Oto pełen skład nowej Rady Miejskiej w Mońkach:

 1. Halina Skibicka (KWW BMN AKTYWNY SAMORZĄD)
 2. Grzegorz Rogowski (KWW BMN AKTYWNY SAMORZĄD)
 3. Alojzy Jankowski (KWW BMN AKTYWNY SAMORZĄD)
 4. Paweł Dąbrowski (KWW BMN AKTYWNY SAMORZĄD)
 5. Wojciech Smółko (KWW CHPS)
 6. Leszek Markowski (KWW CHPS)
 7. Elżbieta Kuklo-Bogdan (KWW CHPS)
 8. Leszek Marek Burzyński (KKW KOALICJA OBYWATELSKA)
 9. Barbara Iwona Iwanicka (KWW CHPS)
 10. Bogdan Kazimierz Sierba (KWW CHPS)
 11. Edward Tekień (KWW CHPS)
 12. Wojciech Jacek Niedziołko (KWW BMN AKTYWNY SAMORZĄD)
 13. Mariola Sajkowska (KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ)
 14. Marek Iwanicki (KWW CHPS)
 15. Andrzej Grygorczyk (KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ)

Prócz władz miasta i gminy, w sesji nowo wybranej rady wzięli udział również mieszkańcy, sołtysi, kierownicy instytucji publicznych oraz starosta moniecki.

Burmistrz i nowy szef Rady Miejskiej w Mońkach deklarują pełną współpracę

Przed wyborem prezydium przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej w Mońkach wręczyła zaświadczenia o wyborze wszystkim obecnym 15 radnym, którzy następnie złożyli uroczyste ślubowanie.

- "Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców" - brzmiały słowa roty.

Na koniec sesji zaświadczenie o wyborze odebrał i złożył ślubowanie także burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski (KWW CHPS). Rządzi gminą od blisko 18 lat. W tym roku wygrał w pierwszej turze zdobywając ponad 71 proc. głosów.

Zobacz także:

Burmistrz podziękował wyborcom za tak duży mandat zaufania.

- To znaczy, że w naszym mieście dzieje się bardzo dobrze, że idziemy do przodu, rozwijamy się - mówił Zbigniew Karwowski.

Pogratulował prezydium rady. Przewodniczący Jacek Niedziołko wyraził nadzieję, że współpraca z burmistrzem w tej kadencji będzie owocna.

- Żeby za 5 lat wszyscy mieszkańcy naszej małej ojczyzny mogli powiedzieć, że zrobiliśmy coś konkretnego i wszystko, co zaplanowane, udało nam się wykonać - zakończył obrady przewodniczący.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna