Plony zbóż w Podlaskiem są dobre, chociaż ten rok zapowiadał się dramatycznie. Ziarno sypnęło

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
W tym roku w województwie podlaskim ziarno sypało dosyć dobrze Polskapress
Mimo obaw z powodu zapowiadającej się suszy, podlascy rolnicy są zadowoleni z tegorocznych plonów zbóż. Są one wyższe niż w ubiegłym roku.

W ubiegłym roku nasi rolnicy musieli zmierzyć się z suszą. W tym roku pogoda również ich nie rozpieszczała. Najpierw zapowiadała się susza, jakiej nie było od kilkudziesięciu lat, potem były majowe przymrozki. Wegetacja roślin była słaba. Jednak majowe i czerwcowe opady deszczu pozytywnie wpłynęły na wzrost roślin na polach.

– W roku 2020 warunki atmosferyczne były bardzo zróżnicowane – mówi Mirosława Jaroszewicz- Łojewska, dyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. – Na podstawie raportów Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w 10 raporcie wystąpiła susza aż w 45 gminach województwa podlaskiego. W 9 raporcie IUNG było to 25 gmin, natomiast wcześniej odnotowano sporadyczne przypadki. Jeśli chodzi o występowanie innych zjawisk atmosferycznych powołano 10 komisji na grad, 17 na deszcz nawalny, 6 komisji dotyczyło huraganu oraz 4 przymrozków wiosennych. Wszystkie te anomalie pogodowe spowodowały różną skalę uszkodzenia szacowanych zbóż. Skala strat wahała się od 5 do 70 procent.

Jednak ogólnie zboża i kukurydza oparły się warunkom atmosferycznym i dobrze rosły, a ich kondycja była coraz lepsza.

- Nasze gospodarstwo nastawione jest na produkcję mleka – mówi Krzysztof Szmurło z Popław. - Chociaż wiosną były obawy co do zbóż, ale opady deszczu okazały się zbawienne i ostatecznie tegoroczne plony są dość zadowalające. Pszenica ozima dała plon ok. 7 ton z hektara. Kukurydza też się odbiła i teraz nabiera masy – przydałoby się jeszcze trochę słońca.

W województwie podlaskim dominują mieszanki zbożowe i pszenica. W ostatnim czasie wyhamował wzrost produkcji rzepaku - powierzchnia uprawy rzepaku w 2019 r. wyniosła ok. 15,5 tys. ha, w 2018 r. – 17,9 ha. Wielu rolników uprawia kukurydzę.
Z danych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wynika, że plony zbóż w tym roku są wyższe od ubiegłorocznych.
W przypadku pszenicy ozimej średnie plony w województwie podlaskim wyniosły 43,58 dt/ha (w ubiegłym roku według szacunków PODR w Szepieto­wie było 31,1 dt/ha). Najwyższe plony były w powiecie wysoko­mazowieckim – 60 dt/ha i zam­browskim - 55 dt/ha, a najniższe w powiecie hajnowskim – 28 dt/ha i białostockim - 37 dt/ha.

Mieszanka zbożowa w województwie średnio plonowała na poziomie 32,56 dt/ha (w ubiegłym roku – 25,5 dt/ha). Najwyższe plony były w powiecie wysokomazowieckim – 45 dt/ha i augustowskim – 39,3 dt/ha, a najniższe w powiecie hajnow­skim – 25 dt/ha i łomżyńskim – 26 dt/ha.

Jeśli chodzi o żyto ozime, to średnie plony w województwie wyniosły 30,50 dt/ha (w ubiegłym roku – 22,9 dt/ha). Najwyższe plony były w powiecie sokólskim – 40 dt/ha i bielskim – 36 dt/ha, a najniższe w powiecie kolneńskim – 22,5 dt/ha i hajnowskim – 23 dt/ha.
Natomiast pszenżyto ozime plonowało średnio na poziomie 40,81 dt/ha (w ubiegłym roku – 31 dt/ha). Najwyższe plony były w powiecie bielskim – 57 dt/ha i wysokomazowieckim oraz zambrowskim – po 50 dt/ha, a najniższe w powiecie kolneń­skim – 27,5 dt/ha i hajnowskim -32 dt/ha.

Jak mówią nasi rolnicy, ceny zbóż w skupach i firmach przetwórczych mogłyby być wyższe, biorąc pod uwagę rosnące nakłady na produkcję. To negatywnie przekłada się na dochodowość gospodarstw rolnych.

Czytaj też:
Gdzie łowić ryby? Podlaskie jeziora i zalewy. Najlepsze miejsca do wędkowania. Tutaj odpoczniesz i złowisz grubą rybę (zdjęcia)

Zimna wiosna to droższe warzywa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie