MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skrzywdzili cię? Proś o pomoc!

Paweł Tomkiewicz
Ofiary przestępstw mogą przyjść, żeby dowiedzieć się, jakie mają prawa i gdzie szukać pomocy. Jeśli brakuje im odwagi, wystarczy, że zadzwonią.

Zgłoszenia o przemocy w rodzinie przyjmujemy cały czas, nie tylko w czasie trwającego właśnie Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw - mówi sierż. Monika Bekulard, rzeczniczka ełckich policjantów.

Ofiar nie brakuje. W 2008 r. ełccy funkcjonariusze aż 1883 razy wyjeżdżali na domowe interwencje.

Jak mówią psychologowie, którzy pomagają ofiarom przestępstw w rodzinie, najtrudniejsza dla poszkodowanych jest pierwsza rozmowa. Organizowanie tygodnia poświęconego specjalnie ofiarom przestępstw jest dla nich dużym ułatwieniem.

W tym tygodniu swoich porad udzielali nie tylko policjanci, ale też sędziowie ełckiego sądu rejonowego oraz przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji, m.in. Caritas.

- Dyżurowałem w poniedziałek. Był to pierwszy dzień i dlatego chyba nikt się nie odważył przyjść po pomoc. Razem ze mną porad udzielała także pani z fundacji "Z potrzeby serca" - mówi sędzia Kazimierz Syroka.

W następnych dniach zgłaszało się już więcej osób. Najwięcej - po porady prawne.
Najpierw zgłoszenie, potem pomoc

Dużym ułatwieniem dla policjantów było stworzenie tzw. niebieskiej karty. Jest to specjalny dokument, który ma ułatwić mundurowym i sądowi pomoc ofiarom przestępstw domowych. Tylko w ub.r. spośród wszystkich interwencji domowych, w ramach niebieskiej karty funkcjonariusze stwierdzili 196 przypadków znęcania się.

- Zawsze, kiedy odbieramy telefon od poszkodowanych, wysłuchujemy ich i dopiero wtedy albo przekazujemy sprawę do dzielnicowego, albo prosimy o pomoc na przykład policyjnego psychologa. Każda sprawa jest trudna. Ale dzięki takim tygodniom udaje się przełamywać opory poszkodowanych. Zadzwoniła do nas jedna kobieta, ofiara przemocy w rodzinie, bo dowiedziała się, że jest taki tydzień pomocy ofiarom przestępstw. Wcześniej nie wiedziała, do kogo może się zwrócić - dodaje sierż. Monika Bekulard.

O pomoc można zwrócić się do policjantów od godz. 7.30 do 15.30 oraz pod numerem 087 621 82 32. Jak zapewniają, na ich pomoc możemy liczyć cały rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna