MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwają konsultacje strategii rozwoju miasta na lata 2014-2020

Paweł Tomkiewicz [email protected]
– Kolejne co do wielkości branże to budownictwo, a następnie transport i gospodarka magazynowa, opieka zdrowotna i pomoc społeczna, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna oraz obsługa rynku nieruchomości – czytamy w strategii.
– Kolejne co do wielkości branże to budownictwo, a następnie transport i gospodarka magazynowa, opieka zdrowotna i pomoc społeczna, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna oraz obsługa rynku nieruchomości – czytamy w strategii.
W Ełku miałaby powstać giełda towarowa, a tereny po byłych koszarach przejdą gruntowną rewitalizację. W centrum powstanie rynek z deptakiem, a wokół jeziora kolejne kilometry promenady.

Jak ma wyglądać Ełk w 2020 roku? W jakim kierunku powinien się rozwijać? Co powinno powstać do tego czasu? Odpowiedzi na te pytania zawiera strategia rozwoju miasta na najbliższe lata. Do 2 grudnia ełczanie, przedsiębiorcy i organizacje mogą zgłaszać swoje uwagi i opinie do tego dokumentu.

Narzekają na markety

Pierwsza strategia została przyjęta w 2004 roku. Jednak ze względu na zmieniającą się rzeczywistość co kilka lat dokument trzeba aktualizować. Obecnie powstał już projekt najnowszej strategii. Są w niej pomysły, które mogą zostać zrealizowane do 2020 roku.
Dokument zawiera również sporo ciekawych informacji na temat obecnej sytuacji zarówno miasta jak i jego mieszkańców. Na koniec ubiegłego roku w Ełku mieszkało 59 646 osób. To o ponad 2,5 tys. więcej niż jeszcze w 2008 roku. W wyniku wzrostu liczby mieszkańców znacznie zwiększyła się gęstość zaludnienia i wynosiła 2 834 osób na kilometr kwadratowy. To najwyższy wskaźnik na Warmii i Mazurach i 27. w kraju.

Na koniec ubiegłego roku w Ełku zarejestrowanych było 5 071 firm. 98,7 proc. to mikro i małe przedsiębiorstwa. Ponad 25 proc. z nich zajmuje się handlem i naprawami.

- Kolejne co do wielkości branże to budownictwo, a następnie transport i gospodarka magazynowa, opieka zdrowotna i pomoc społeczna, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna oraz obsługa rynku nieruchomości - czytamy w strategii.

Barierą w rozwoju biznesu, zdaniem lokalnych przedsiębiorców, jest m.in. konkurencja marketów dla małych sklepów, brak wykwalifikowanych pracowników, niskie dochody mieszkańców, brak gazu ziemnego, za wysokie podatki lokalne czy brak w pobliżu lotniska.

Planują milionowe inwestycje na lata

Według opracowanej strategii głównym celem na najbliższe lata jest poprawa jakości życia ełczan.

Najwięcej zadań dotyczy wzrostu gospodarczego miasta. W osiągnięciu tego celu ma pomóc m.in. poszerzenie strefy ekonomicznej czy stworzenie Centrum Wspierania Biznesu. Urzędnicy planują też rozbudowę Techno-Parku, sieci internetu szerokopasmowego czy stworzenie centrum kongresowo-targowego. Z kolei w związku z powstaniem lotniska w Szymanach koło Szczytna niezbędne będzie również uruchomienie połączenia kolejowego na tym odcinku. Jednak to leży w gestii PKP. Wśród projektów znajduje się także znana już koncepcja nowej plaży miejskiej z wyciągiem nart wodnych czy pomysł budowy drogi wodnej łączącej mazurskie jeziora z Kanałem Augustowskim. W Ełku miałaby również powstać giełda towarowa, a tereny po byłych koszarach przejdą gruntowną rewitalizację. W centrum powstanie rynek z deptakiem, a wokół jeziora kolejne kilometry promenady.

Ale rozwój miasta na pozycji lidera w regionie ma się sprowadzać nie tylko do inwestycji.

- Ełk ma szanse pretendować do miana regionalnej stolicy kultury, w związku z tym jednym z ważniejszych zadań, które musi być realizowane, jest organizowanie jak największej liczby imprez kulturalnych o wysokim poziomie artystycznym - przypominają autorzy strategii.
Więcej informacji na temat strategii i konsultacji znajdziemy na stronie www.elk.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna