Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Granne. Na Bugu zostanie zbudowany most. Samorządowcy podpisali list intencyjny w tej sprawie (ZDJĘCIA)

og
Most połączy pow. siemiatycki z pow. sokołowskim i województwo podlaskie z mazowieckim. Koszt inwestycji to ok. 100 milionów złotych.
Most połączy pow. siemiatycki z pow. sokołowskim i województwo podlaskie z mazowieckim. Koszt inwestycji to ok. 100 milionów złotych. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
Most na Bugu powstanie w miejscowościach Granne i Krzemień. Tym samym połączy pow. siemiatycki z pow. sokołowskim i województwo podlaskie z mazowieckim. 21 marca strony zaangażowane w przedsięwzięcie podpisały list intencyjny.

- Most stanowi ogromną szansę rozwojową dzięki połączeniu Podlasia z Mazowszem i skróceniu odległości drogowej pomiędzy Perlejewem, Brańskiem czy Bielskiem Podlaskim a Jabłonną Lacką, Sokołowem Podlaskim czy Węgrowem - mówi Jakub Wierzbicki, wójt gminy Perlejewo - Most stworzy alternatywne połączenie drogowe z Warszawą, co przyczyni się do wzrostu ruchu turystycznego i otworzy nasz region na nowe inwestycje - dodaje wójt. Mieszkańcy m. in. gminy Perlejewo będą mieć do stolicy zamiast 150 km - 110 km.

Most za 100 milionów

Inwestycja jest zakwalifikowana do rządowego programu „Mosty dla Regionów”. To jedyna przeprawa proponowana do realizacji na terenie województwa Podlaskiego. W ramach niej rząd pokryje do 80 proc. kosztów budowy. Pozostałą kwotę sfinansują województwo podlaskie i mazowieckie (po 9 proc.), a także samorządy gminne i powiatowe. Całkowity koszt budowy mostu to ok. 100 mln. zł.

Czytaj także:Granne. Nowy most na Bugu może połączyć dwa województwa i usprawnić dojazd do stolicy. Ale trzeba zdobyć fundusze (zdjęcia) 11.03.2019 12:55

W liście intencyjnym wicemarszałkowie województw podlaskiego i mazowieckiego, starosta siemiatycki, wicestarosta, starosta sokołowski, wójt Jabłonnej Lackiej i wójt gminy Perlejewo oświadczyli, że zawiązują współpracę w celu budowy mostu drogowego wraz z niezbędnymi drogami dojazdowymi na rzece Bug pomiędzy Gminami Jabłonna Lacka i Perlejewo.

– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy most na Bugu powinien zostać otwarty w kwietniu 2024 r. – zaznacza Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Most ma historię

Według historyków wybudowano go jeszcze w czasach napoleońskich i to właśnie tamtędy wojska pod wodzą Napoleona przechodziły w drodze na Moskwę.

Na przestrzeni dziejów przekraczały go także inne armie i osobistości, a także dyliżanse pocztowe i zwykli mieszkańcy. Most, stanowiący wówczas część Wielkiego Gościńca Litewskiego, głównego traktu łączącego stolice Rzeczypospolitej Obojga Narodów - Warszawę i Wilno, odegrał na przykład kluczową rolę w zwycięskiej bitwie stoczonej 24 lipca 1792 roku w obronie Konstytucji 3 Maja.

Przeprawa na Bugu funkcjonowała do I wojny światowej.

ZOBACZ TAKŻE

Magazyn Informacyjny Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej 6.03.2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna