Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Białymstoku powstaje lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym. Wszystko w ramach inwestycji Rail Baltica

OPRAC.:
Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Wideo
od 16 lat
Zaawansowane urządzenia komputerowe zamiast starych układów mechanicznych. Kliknięcie myszką zamiast ręcznego przekładania rozjazdów na torach. Jedna duża nastawnia zamiast 6. Na stacji w Białymstoku powstaje lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym (LCS). Ma być sprawniej i bezpieczniej dla podróżnych.

Rail Baltica. Cały odcinek Warszawa - Białystok ma być gotowy do końca 2024 r.

Inwestycja to część projektu międzynarodowej linii kolejowej Rail Baltica. Na razie dobiega końca modernizacja ostatniego fragmentu z Warszawy do Białegostoku. Chodzi o odcinek Czyżew-Białystok. Wartość prac z dofinansowaniem z UE to blisko 3,4 md zł. Większość ma się zakończyć jeszcze w tym roku, a do końca 2024 r. na stacji Łapy i Białystok.

To wtedy lokalne centrum sterowania ruchem (LCS) uzyska pełną funkcjonalność. Dyżurni będą nadzorować przy pomocy monitorów ruch pociągów łącznie na 70 km linii. Scentralizowany nadzór obejmie stacje Czyżew, Szepietowo, Racibory, Łapy i Baciuty, a w dalszej perspektywie także linie z Białegostoku do Grajewa oraz z Łap do Łomży.

Czytaj też:

W stolicy woj. podlaskiego stoi już nowy budynek nastawni, a dyżurni ruchu korzystają z nowoczesnych komputerów, które zastąpiły stare układy mechaniczne. Systemy na bieżąco monitorują sytuację na torach. W czwartek (5.10) odbyła się tu wizyta techniczna.

– Dzięki inwestycjom PKP Polskich Linii Kolejowych S.A zwiększa się bezpieczeństwo i usprawnia ruch pociągów w województwie podlaskim. Budowa nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym zapewnia lepszy nadzór i kontrolę, co przekłada się na wyższy komfort podróży oraz wydajniejszy przewóz towarów – mówił Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Lokalne centrum sterowania to lepszy nadzór i bezpieczny ruch pociągów

Jak podkreśla PKP PLK, uruchomienie nowego obiektu to duża zmiana jakościowa. LCS zastąpił 6 dotychczasowych nastawni w Białymstoku, a centralizacja pozwala na lepszy nadzór.

Zobacz także:

Ponad to układanie drogi przebiegu pociągów odbywa się poprzez kliknięcie myszką, bez konieczności ręcznego przekładania rozjazdów bezpośrednio na torach. Zamontowano w nich m.in. elektryczne napędy zwrotnicowe, sygnalizatory świetlne oraz liczniki osi, które odnotowują liczbę składów przejeżdżających przez stację.

– Uruchomienie nowoczesnych, komputerowych urządzeń sterowania w Białymstoku to pozytywna zmiana dla wygody podróżnych, jak i w pracy kolejarzy. Inwestycja na odcinku Czyżew - Białystok stwarza potencjał dla usprawniania ruchu pociągów także na innych liniach w regionie – podkreślał Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Białymstoku powstaje lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym. Wszystko w ramach inwestycji Rail Baltica - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna